Żyć jak w Kórniku… – bajeczna miejscowość w sercu Wielkopolski
Ta bajeczna rezydencja, znana doskonale miłośnikom zabytków i historii, może pochwalić się pięknymi wnętrzami oraz wyjątkowo atrakcyjnym otoczeniem.
Kórnik – co warto wiedzieć o tym wielkopolskim mieście?
Życie w Kórniku mogłoby przypominać baśniowe historie, jednak los sprawił, że jedna z najwspanialszych rezydencji w Wielkopolsce służy dziś innym celom. Mimo to baśniowego charakteru nie brakuje w Kórniku po dziś dzień, zaś najlepiej można go poczuć podczas wizyty w słynnej Sali Mauretańskiej.
Kórnik, podobnie jak wiele innych miejscowości leżących na terenie Wielkopolski, może pochwalić się wspaniałym zabytkiem. Znajdująca się tu romantyczna rezydencja należąca do Górków oraz Tytusa Działyńskiego uważana jest za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Tu znajduje się cenny księgozbiór, tu można poszerzyć swą wiedzę na temat świata przyrody. Kórnickie arboretum oraz Biblioteka Kórnicka to miejsca dobrze znane w świecie polskiej nauki.
Rezydencja w Kórniku ma długą historię, której początki sięgają XIV stulecia. W tym czasie powstał w miejscu obecnego pałacu gotycki zamek rycerski, którego właścicielami byli członkowie z rodu Górków. W połowie XVI wieku zamek został przebudowany w stylu renesansowym, zaś w połowie XIX wieku nadano mu nowy, neorenesansowy charakter. Ostatnia przebudowa była inicjatywą najbardziej zasłużonego dla Kórnika bohatera – Tytusa Działyńskiemu.
Jemu to zawdzięczają swe powstanie zarówno Biblioteka Kórnicka, jak i Arboretum Kórnickie. Późniejszym właścicielem pałacu był Władysław Zamoyski, który w latach 20-tych XX wieku przekazał całą posiadłość narodowi polskiemu. O tej chwili można mówić o działalności Zakładów Kórnickich, które w okresie międzywojennym wniosły wiele dobrego do świata polskiej nauki.
Więcej artykułów o atrakcjach turystycznych z wielkopolski i Poznania znajdziesz w serwisie https://www.poznanski.pl/.
Kórnik swój naukowy charakter zachował do dzisiaj
Jego obecnym gospodarzem jest Polska Akademia Nauk. W kórnickich, bajkowych wnętrzach mieszczą się liczne pracownie naukowe, muzeum oraz wyjątkowo cenny księgozbiór – Biblioteka Kórnicka. Cała budowla w swej obecnej formie jest otoczona fosą, w której korzystają z kąpieli kaczki i łabędzie. Za fosą – rozległy park, idealne miejsce na romantyczny spacer w pięknym otoczeniu.