Podlasie dla ciekawych – Konstantynów
Na terenie tak magicznej krainy, jaką jest Podlasie, z cennymi perełkami architektury można się spotkać niemal na każdym kroku. Gdzie można ich szukać?
W takich miastach, jak Konstantynów, którym w trakcie historycznej wycieczki po tej części kraju z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Jakie atrakcje mogą tu zainteresować turystów?
Dlaczego warto odwiedzić podlaski Konstantynów?
Pierwsza wzmianka na temat tej miejscowości pochodzi z połowy XV wieku, kiedy to właścicielem wsi był Świętosław z Kozierad. W 1583roku miejscowość ta znalazła się w rękach Mikołaja Kiszki, po którym władali nią m.in. Szujscy, Warszyccy oraz Odrowążowie. W dziejach wsi wielkimi literami zapisał się Karol Józef Odrowąż Siedlnicki, dzięki któremu w połowie XVIII wieku rozpoczęto budowę tutejszego pałacu. Budowlę tą zaprojektował Jan Henryk Klemm – znany architekt, który na ziemie polskie przybył z Saksonii. Klemm związał się m.in. z rodziną Branickich, a na długiej liście jego dzieł znajduje się m.in. dwór Branickich w Choroszczy oraz ratusz w Białymstoku. Wokół pałacu, który do dziś jest najważniejszą atrakcją dzisiejszego Konstantynowa, powstał też rozległy park krajobrazowy, utrzymany w modnym wówczas stylu francuskim. Dodatkowo w pobliskim lesie stworzono zwierzyniec oraz ptaszarnię, z których chętnie korzystali i właściciele pałacu, i ich goście. Dzięki Karolowi Siedlnickiemu (a raczej dzięki dobrym układom z królem Augustem III) wieś Kozierady zmieniła się w miasto, nazwane Konstantynowem (na część Konstancji – żony Karola). Kolejnymi panami pałacu stali się członkowie rodziny Aleksandrowiczów, którzy w XIX wieku znacznie przebudowali pałac.
Więcej interesujący artykułów o ciekawych celach turystycznych, znajdziesz w serwisie https://www.morzegory.pl/.
Do dziś jest on ważnym zabytkiem w tym mieście oraz atrakcją, której turyści chętnie poświęcają swój czas. Drugim obiektem, któremu warto się tu przyjrzeć, jest neogotycki kościół św. Elżbiety Węgierskiej, wzniesiony w pierwszych latach XX wieku według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego – architekta, którego „specjalnością” stały się budowle utrzymane w stylu gotyku nadwiślańskiego.