Wielkopolski Park Narodowy czeka na turystów
Wielkopolski Park Narodowy to jedna z najważniejszych atrakcji w rejonie Poznania. Dla kogo wycieczki po jego terenie będą najlepszą przygodą? Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas przemieszczania się po terenie parku?
Wielkopolski Park Narodowy powstał w 1957 roku, a w jego granicach znalazły się najpiękniejsze tereny w rejonie Poznania. Dumą parku jest jego polodowcowy krajobraz i zróżnicowana rzeźba terenu. Sam park obejmuje swym zasięgiem fragmenty tak atrakcyjnych pod względem turystycznym krain, jak Pojezierze Poznańskie oraz Poznański Przełom Warty. Powierzchnia parku zajmuje 76,2 kilometry kwadratowe, podobne rozmiary ma jego otulina. Jest on obszarem chętnie odwiedzanym i przez miłośników przyrody, i przez turystów, którzy chcą aktywnie spędzić czas na łonie natury. Jakie atrakcje przyciągają ich na teren parku?
W czasie wycieczki po tym parku turyści mogą podziwiać m.in. potężne głazy narzutowe oraz kemowe pagórki. Nie brak tu jezior rynnowych oraz moren, które w pejzażu wielkopolskim zajmują bardzo ważne miejsce. Jednym z najważniejszych punktów na mapie Wielkopolskiego Parku Narodowego jest Jezioro Góreckie (powierzchnia 97 ha) z Wyspą Zamkową. Jest to najgłębsze jezioro, jakim może się pochwalić Wielkopolski Park Narodowy, przy czym turystów najbardziej intryguje to, co znajduje się na wyspie. A są to ruiny neogotyckiego zamku w Jeziorach, uznawane za jedną z ciekawszych pamiątek po słynnej rodzinie Działyńskich. Inną atrakcją, której w czasie wycieczki po parku nie można pominąć, jest Osowa Góra (132 m n.p.m), będąca najwyższym punktem znajdującym się w granicach Wielkopolskiego Parku Narodowego.
Wycieczki po Wielkopolskim Parku Narodowym są nie lada gratką dla wszystkich miłośników przyrody. Obszar ten może się pochwalić niezwykle bogatą szatą roślinną. Wiadomo, że w granicach terenu objętego ochroną występuje aż 1120 gatunków roślin naczyniowych, 148 gatunków mszaków i 150 gatunków porostów. W Wielkopolskim Parku Narodowym bardzo dobrze reprezentowane są też glony (500 gatunków) i grzyby (800 gatunków). Nie brak tu również roślin reliktowych, którym turyści – botanicy poświęcają sporo uwagi. Wielkopolski Park Narodowy jest też domem dla wielu gatunków zwierząt. Obszar ten może się pochwalić niezwykle bogatym światem owadów, (ponad 3000 gatunków) oraz ryb. Płazy, gady oraz ptaki – oto kolejne powody, dla których warto wybrać się w to miejsce. Wycieczki po Wielkopolskim Parku Narodowym będą dla wielu z nas wyjątkową lekcją przyrody, która na długo zapisze się w ich pamięci.